Haber

Kerkük’te Göstericiler Irak Ordusunu Taşladı, 4 Yaralı

Irak’ta günlerdir gerilimin yaşandığı Kerkük’ün Sorça İlçesi’nde gerçekleştirilen eylemlerde 4 kişi yaralanırken, göstericiler de Irak ordusunun konvoyunu taşladı.

Irak’ın Kerkük kentinde Müşterek Harekat Komutanlığı ana karargahının Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) devredilmesi kararı alınmış, bu kararı reddeden Türkmenler ve Araplar Kerkük-Erbil yolunu trafiğe kapatmıştı. Yaşananların ardından binanın KDP’ye teslim edilmesi kararı ertelense de kentte gerginlik sürüyor. Kerküklüler cumartesi günü yaşanan protestolarda hayatını kaybedenler için dün akşam sokaklara döküldü. Irak güçlerinin ve Haşdi Şabi’nin şehri terk etmesini isteyen Kerkük halkı, Irak hükümeti aleyhine sloganlar attı. Sorça İlçesi’nde gerçekleştirilen eylemlerde göstericiler önce Irak bayrağına saldırdı, ardından Irak ordusunun konvoyunu taşladı. Olaylarda Müşterek Harekat Komutan Yardımcısı Abdurrazzak Al-Nueymi ile Kerkük Emniyet Müdürü Albay Mazın Garip ile iki polis memuru yaralandı.

Kerkük-Erbil yolunun trafiğe kapatılmasının ardından KDP’liler sokaklara döküldü. Kürtlerin yaşadığı Rahimava bölgesindeki protestolarda 4 protestocu hayatını kaybetti, 15 kişi de yaralandı. – KERKÜK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu